در طول مدتی که من اینجا به عنوان مترجم زبان چینی و مشاور امور بازرگانی در خدمت دوستان محترمی که به چین تشریف می‌آورند بودم بسیاری از نقاط هدف که توسط خود مشتریان جهت خرید کالا انتخاب شده بود ایرادات و مشکلاتی داشت که مناسب دیدم اینجا هم توضیحاتی راجع به آنها مطرح کنم تا دوستان محترمی که قصد سفر به چین و خرید از تولیدکنندگان چینی رو دارند با این مشکلات مواجه نشوند.

دایره‌ی فعالیت های تیم ما در محدوده‌ی مترجمی زبان چینی، سورسینگ، نقل و انتقالات مالی، تهیه و ارسال نمونه، بازرسی کالا در حین ساخت و بازرسی پیش از حمل، حمل دریایی و هوایی و ترخیص کالا است.

برای مشتریانی که صرفا با هدف ترجمه زبان چینی در خدمتشون هستم گاها مشکلاتی به واسطه عدم آشنایی با اعتبارسنجی تولیدکنندگان به وجود می‌آید که من در حین کار نکات مورد نظر در خصوص اعتبارسنجی تولیدکنندگان را به آن ها اعلام میکنم.

معمولا در فرودگاه به استقبال مشتریان می‌روم و از آن جا پس از آشنایی اولیه و مشخص شدن حدود و دامنه ی کار برنامه ریزی برای سفر مشتری انجام میشود. صرف زمان کوتاه برای برنامه ریزی منجر به افزایش راندمان سفر و بهره وری بیشتر از مدت زمان اقامت دوستان و همراهان در چین می‌شود. با توجه به وسعت کشور و پراکندگی صنایع بدون یک برنامه ریزی دقیق هم بسیاری از فعالیت ها ناتمام می‌ماند و هم نتیجه‌ی مورد نظر در انتهای کار کسب نخواهد شد.

تعدادی از مشتریان با یک سرچ اینترنتی اولیه  شرکت‌هایی را به عنوان تولید کننده شناسایی نموده و بعضا با برخی از آنها وارد مکاتبه شده و به خیال پیدا کردن تولیدکننده در صدد عقد قرارداد و خرید از این شرکت ها می‌باشند. در ویدیو و پست هایی که در صفحه اینستاگرام قرار دادم معمولا به این موضوع پرداخته ام که بسیاری از این شرکت ها تولیدکننده نیستند و صرفا واسطه‌هایی هستند که با تکیه بر روابط عمومی و تبلیغات اینترنتی سعی در جذب مشتریان به ویژه مشتریان ایرانی دارند. در بازدید از یکی از این شرکت ها که خود را به عنوان تولید کننده ی یک ماده شیمیایی معرفی کرده بود متوجه شدم که این شرکت اساسا یک ساختمان با چند کارمند با تمرکز بر تبلیغات اینترنتی است و کالای سایر تولیدکنندگان را از این طریق به فروش می‌رساند. در برخی موارد حتی این شرکت های واسطه فرشنده هم نیستند و با دریافت مبلغی به عنوان پیش پرداخت عملا از مشتریان کلاهبرداری میکنند.

در خلال پروسه سورسینگ کالا در چین یکی از مهترین قسمت ها اعتبار سنجی شرکت ها و تولید کنندگان چینی است. با مشخص شدن نام و اطلاعات شرکت وضعیت این شرکت در شبکه ی بانکی چین استعلام میشود همچنین با استعلام از دستگاه قضایی چین وضعیت شرکت از نظر پرونده های موجود در دادگاه های چین و همچنین رای های صادر شده علیه آن به استحضار مشتری میرسد.

در صورت مثبت بودن پاسخ استعلامات در گام بعدی شرکت مورد نظر مورد بازرسی از حیث کیفیت متریال تولیدی و همچنین رضایت مشتریان قبلی قرار میگیرد. در نهایت شرکت یا کارخانه ای که بهترین وضعیت را در بین سایر رقبا داشته به مشتری معرفی می گردد.

اعتبارسنجی تولیدکنندگان چینی

در هر صورت توصیه من به کسانی که قصد تامین کالا از چین دارند بحث اعتبارسنجی تولیدکنندگان است. بسیاری از کسانی که با این شرکت های واسطه طرف شده اند هم به کالای مورد نظر خود دست پیدا نکرده اند و هم در برخی موارد دچار موارد کلاهبرداری شده اند که احقاق حقوقشان هم با توجه به ایرانی بودن کار چندان ساده ای نیست.

صرف داشتن یک اکانت در سایت علی بابا و یا وبسایت های مشابه  دلیلی بر قابل اعتماد بودن یک شرکت نیست و توصیه من تمرکز بر بحث اعتبارسنجی قبل از شروع یک معامله است.

در خصوص اتفاقی که برای یکی از مشتریان محترم که از شرکت های با سابقه در ایران در بحث مواد شیمیایی بود هم علیرغم بهره مندی این شرکت از کارشناسان و متخصصین بازرگانی امکان عقد قرارداد با یکی از این واسطه ها وجود داشت که با استعلاماتی که به عمل آمد این شرکت از خرید منصرف شد.

اعتبارسنجی تولیدکنندگان چینی

برای این شرکت ایرانی ظرف مدت سه روز یک تولیدکننده در استان سیچوان معرفی شد و نهایتا به اتفاق از کارخانه‌ی تولیدکننده بازدید به عمل آمد که در بازدید هم وضعیت تولید و کیفت کالای تولیدی مورد تایید قرار گرفت.

 

پیمایش به بالا