گام هایی برای خرید حرفه ای محصولات و کالاهای مورد نیاز شما از چین

حرفه ای خرید کنید

سورسینگ:

سورسینگ عبارت است از جستجوی منابع به منظور خرید بهینه. جهت دسترسی به منابع اولین گام ارتباطات و تسلط بر بازارهای تولید در جامعه هدف است. صرف آشنایی و یا تسلط بر زبان متضمن نتیجه گیری مطلوب در خصوص دستیابی به منابع معتبر نخواهد بود. منظور از ارتباطات صرف داشتن روابط بی‌هدف با گستره‌ی وسیعی از انسان‌ها و ابزارهای ارتباطی نیست. هنر ارتباط موثر در دسته‌بندی قابل دسترسی داده‌ها، ویرایش و بهینه سازی اطلاعات در طول انجام فعالیت ها و به روزرسانی داده‌ها می‌باشد. در سورسینگ و یا منبع یابی ابتدا منطقه جغرافیایی و بازار تولید یک محصول شناسایی می شود. با توجه به مهندسی تولید در اکثر کشورهای پیشرفته تولید هر کالا در هر منطقه مقرون به صرفه نخواهد بود لذا دولت ها با اجرای سیاست های تشویقی سعی در هدایت تولیدات در مناطق مورد نظر خود را دارند.

طریقه خرید کالاهای مورد نیاز از چین

به عنوان مثال عواملی از جمله صنایع آلاینده در محدوده های خاصی با رعایت حداقل فاصله از شهرها اجازه فعالیت خواهند داشت. با توجه به نوع  محصول و بازارهای عمده مصرف آن و انجام مطالعات، هر منطقه جهت تولید یک کالای خاص معرفی میشود که در آن مناطق قیمت تمام شده محصول از سایر مکان ها پایین تر خواهد بود. پایین‌تر بودن قیمت تمام شده الزاما به علت ایجاد شرایط رقابتی در میان تولیدکنندگان نیست بلکه تسهیل دسترسی به منابع در یک منطقه خاص که طی مطالعات تخصصی به دست آمده عامل اصلی در کاهش قیمت تمام شده می‌باشد.

اینکه معیارهای انتخاب جغرافیای خاص برای یک محصول چه بوده است موضوع این مقاله نیست اما به طور کلی به عواملی چون حمل و نقل مواد اولیه تا کارخانه، بازارهای هدف برای صادرات و نزدیکی به بنادر و سایر ترمینال‌های حمل و نقل متناسب با بازار هدف، مباحث تامین انرژی مورد نیاز صنایع، نزدیکی به پالایشگاه و پتروشیمی جهت تهیه مواد اولیه، دسترسی به خطوط ریلی حمل بار به ویژه در خصوص سنگ آهن و سایر مواد معدنی می توان اشاره کرد.

با توجه به توضیحات بالا اولین گام شناسایی مناطق بورس تولید یک کالا یا محصول می‌باشد. به عنوان مثال شهر ونجو (Wenzhou) در چین معدن تولید شیرآلات صنعتی است. البته مناطق دیگری در چین هم به تولید این نوع محصولات اختصاص دارد ولی بزرگترین و معتبرترین کارخانه های تولید شیرآلات صنعتی در ونجو مستقر هستند.

پس از مشخص شدن منطقه تولید یک کالا شناسایی تولیدکنندگان و ارزیابی و اعتبارسنجی آنها مهمترین گام پیش رو جهت ادامه کار سورسینگ است.

در همین مناطق به اصطلاح بورس کالا کارخانجات با سطوح کیفی مختلف در حال تولید می‌باشند. در این مرحله با توجه به نیازها و معیارهای مصرف کننده رنج کیفی مد نظر مشخص شده و متناسب با آن تولیدکنندگان همان رنج کیفی مورد بررسی قرار میگیرند.

بازدید از کارخانه تولید کننده به منظور ارزیابی توان تولیدی محصولات و میزان کیفیت و معیارهای تست و بازرسی درگام بعدی صورت میپذیرد.

از دیدگاه خریداران و مشتریان ارتباط مستقیم با کارخانه و حذف واسطه‌ها اهمیت بالایی دارد. ارتباط مستقیم با کارخانه هم باعث حذف هزینه های واسطه گری شده و هم ریسک اجرایی نشدن قرارداد را پایین می‌آورد. البته در این مورد هم ورود بدون برنامه ریزی به بحث خرید و ارزیابی با توجه به تعدد تولیدکنندگان بعضا موجب سردرگمی خریداران در انتخاب نهایی می گردد.

در مقاله های قبلی اطلاعاتی در خصوص خرید کالاهای صنعتی از چین و نحوه ارزیابی و اعتبارسنجی تولیدکنندگان ارایه شده است. امیدواریم مجموعه‌ی تخصص های به کار گرفته شده منجر به رضایت مشتریان محترم از خرید و تداوم همکاری در آینده گردد.

پیمایش به بالا