برای بسیاری از همراهان و مشتریان گرامی که جهت انجام امور تجاری در چین و بازدید از نمایشگاه‌های چین به این کشور سفر می‌کنند،

گذراندن ساعات و لحظاتی جهت تفریح و بازدید از مناطق گردشگری چین اجتناب ناپذیر می‌باشد.

من هم به عنوان مترجم و همراه این دوستان بعضا توصیه‌هایی در خصوص مراکز خرید شانگهای، مکان‌های تفریحی و به طور کلی جاذبه‌های گردشگری و توریستی این شهر و سایر نقاط چین به همراهان عزیزم دارم.

یکی از این مراکز تفریحی که در سال‌های اخیر در شانگهای افتتاح شده دیزنی لند هست که با استقبال گسترده مردم چین و توریست‌ها مواجه شده است.

این پارک تفریحی که در دسته‌ی تم پارک (Theme park) ها قرار میگیره در محله‌ی پودونگ (Pudong  district) شانگهای و در شرق رودخانه هوانگ پو  (Huangpu river)قرار گرفته است.

پارک دیزنی لند شانگهای

به عنوان یک مترجم در چین گاها در این نوع مراکز هم در خدمت مشتریان محترمی که از ایران به اینجا اومدن هستم. البته در این نوع مکان‌ها بحث ترجمه‌ی چینی و مذاکره با چینی‌ها مطرح نیست و صرفا به عنوان گذراندن اوقاتی از روز ترجیحم این هست که با دوستان ایرانی به بازدید بپردازم.

گروه شانگهای شندی ( Shanghai shendi group ) و کمپانی والت دیزنی در قالب یک قرارداد سرمایه گذاری مشترک (Joint venture) کار ساخت این مجموعه را در آوریل  سال ۲۰۱۱ آغاز نمودند. و این پارک در ماه ژوییه سال ۲۰۱۶ به روی علاقه‌مندان بازگشایی شد.

در خصوص زمان‌بندی کار و اجرا مطابق برنامه‌های زمان بندی شرکت‌ها و پروژه‌های جاری در چین به مراحل بسیار خوبی رسیدند و معمولا پروژه‌ها مطابق برنامه زمان‌بندی به پایان میرسند. نکته جالب در آمار بازدیدکنندگان این پارک بوده که توانست در شش ماهه اول بازگشایی بیش از ۵ میلیون بازدید کننده برای خود به ثبت برساند.

دیزنی پارک شانگهای در زمینی به مساحت ۳.۹ کیلومتر مربع ساخته شده و بودجه ساخت این پارک به رقمی بالغ بر بیست و چهار میلیارد یوان (بیش از سه میلیون دلار) می‌رسد. البته این میزان سرمایه‌گذاری و مساحت مربوط به فاز اول این پارک می‌باشد و در آینده و فازهای بعدی مساحت در نظر گرفته شده برای این پارک بیش از ۷ کیلومتر مربع است.

هفت تم برای مناطق مختلف این پارک طراحی شده که برای افرادی که با این سری مجموعه‌ها بزرگ شده‌اند جذابیت زیادی دارد. خیابان میکی، باغ خیالپردازی، فانتزی لند، جزیره ماجراجویی، سرزمین فرداها و سرزمین اسباب‌بازی. تم زوتوپیا هم قرار است در فاز بعدی به این پارک به عنوان تم هشتم اضافه شود.

گشت و گذار در این مجموعه برای گذران اوقات و به ویژه برای افرادی که به صورت خانوادگی و به همراه کودکان  به چین سفر کرده اند میتواند جذاب باشد. برای افرادی که خاطرات چندانی با این مجموعه ندارند شاید انتخاب گزینه‌های دیگری در شانگهای مناسب‌تر به نظر برسد.

قیمت بلیط این مجموعه مانند بسیاری از مراکز تفریحی دیگر در چین به صورت شناور و بر اساس تخمین تقاضا در روزهای مختلف هفته و سال تعیین می‌شود. در اکثر مجموعه‌های تفریحی بزرگ در چین مانند پارک‌های آبی وضعیت به همین شکل است. مثلا قیمت بلیط پارک آبی در فصل گرم به بیش از دو برابر زمان های عادی سال می‌رسد. در دیزنی لند هم در اواسط هفته قیمت بازدید از پارک ۳۷۵ یوان بود که در مقایسه با آخر هفته تقریبا قیمت نصف شده است.

هرچند اغلب سفرهای دوستان ایرانی به چین برای امور تجاری و بازرگانی نظیر تهیه کالا و خرید و واردات هست و فعالیت مجموعه‌ی ما هم حول محور سورسینگ در چین و تامین کالا از چین تعریف شده اما به هر حال مکان‌های مناسب زیادی در چین و شانگهای برای تفریح وجود دارند که سعی میکنیم از این به بعد اطلاعاتی در این زمینه هم به اشتراک بگذاریم.

پیمایش به بالا