بازدید از نمایشگاه منسوجات خانگی شانگهای (Intertextil Shanghai Home Textile Fair 2019)

یکی از فعالیت های کاری که در قالب مترجم زبان چینی در خدمت مشتریان محترم هستم بازدید از نمایشگاه های برگزار شده در چین می‌باشد. تنوع و گستردگی نمایشگاه‌ها در عین تخصصی بودن آن ها باعث می‌شود حتما جهت بازدید و انتخاب نمایشگاه مورد نظر پیش از بازدید اطلاعات مورد نیاز را به دقت جمع آوری نمود.

مشاوره بازرگانی به مشتریان در حین بازدید با توجه به عدم آشنایی خیلی از همراهان با قوانین و مقررات بازرگانی در چین می‌تواند به بهره‌وری بیشتر از حضور چند روزه در چین و بررسی بازار و تولیدات چینی داشته باشد. در حین مذاکره با شرکت‌‌های حاضر در نمایشگاه‌های چین امکان ارزیابی و اعتبارسنجی تولیدکنندگان چینی فراهم است. همچنین در مراحل بعدی جهت بازدید از کارخانه و تولیدات آن ها هماهنگی‌های لازم با مدیران فروش انجام می‌گیرد و مشتریان محترم می‌توانند با حضور در کارخانه وضعیت تولید و توان شرکت‌های چینی را ارزیابی نموده و نهایتا گزینه مورد نظر جهت عقد قرارداد را با فراغ بال بیشتری انتخاب نمایند.

محل و نقل کالا از چین به ایران

با توجه به توسعه روز افزون و پرشتاب چین در اکثر زمینه‌های صنعتی، خدماتی و کشاورزی نمایشگاه‌های زیادی به نسبت سایر کشورها همه روزه در شهرهای مختلف برگزار می‌گردد. تولیدکنندگان و مشتریان در هر صنعت به روزترین تولیدات خود را در این نمایشگاه‌ها در معرض دید مشتریان قرار داده و معمولا بازدید از نمایشگاه ها با توجه به تنوع و گستردگی شرکت کنندگان بازخورد خوبی برای بازدیدکنندگان به همراه خواهد داشت.

ارتباطات اولیه در بازدید از غرفه های نمایشگاهی شکل گرفته و مشتریانی که قصد تامین کالا از چین را دارند پس از آن به دیدار در محل شرکت و بازدید از کارخانه‌های تولیدکننده در چین می‌روند. هرچند بسیاری از شرکت کنندگان در نمایشگاه‌ها شرکت‌های تریدر و واسطه هستند اما همین حضور و بررسی، معیار مناسبی جهت تشخیص تولیدکنندگان چینی و فیلتر شدن واسطه‌ها و شرکت‌های تریدر چینی است. قبلا در خصوص نحوه فعالیت شرکت های تریدر چینی و برندسازی آن ها توضیحاتی ارایه گردیده است.

حمل کالا از چین

بازدید از نمایشگاه منسوجات خانگی در چین نکات جالبی برای من به همراه داشت. این عرصه از صنعت و تولیدات آن یکی از پر مصرف‌ترین محصولات را راهی بازارهای مختلف دنیا می‌کند. انواع پارچه‌های مبلی در تنوع و کیفت های مختلف توسط تولیدکنندگان چینی و سایر تولیدکنندگان از شرکت‌های مختلف اروپایی در معرض دید قرار گرفته بود.

بیست و پنجمین دوره این نمایشگاه( Intertextil Shanghai home textile) در تاریخ ۲۸ آگوست ۲۰۱۹ به مدت سه روز در شهر شانگهای (Shanghai) برگزار گردید. بیش از هزار شرکت از ۲۶ کشور مختلف به عنوان غرفه دار در این نمایشگاه شرکت کردند و تولیدات خود را در معرض دید بیش از چهل هزار بازدید کننده قرار دادند. این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه منسوجات خانگی در آسیاست که امسال در زمینی به مساحت صد و هفتادهزار مترمربع در مرکز نمایشگاه‌ و همایش‌ ملی شانگهای (Shanghai National Exhibition and Convention Center ) برگزار گردید.

محصولات عرضه شده در این نمایشگاه در دسته های مختلف مربوط به منسوجات خانگی از قبیل منسوجات به کار رفته در اتاق خواب نظیر انواع ملحفه، روتختی، تشک‌ و فرش و همچنین انواع پرده و سان پروتکشن (Sun Protection) پرده و حصیر حمام و پارچه های رومبلی قرار می‌گیرند.

نکته قابل توجه در این نمایشگاه حضور پرشمار هموطنان ایرانی بود به طوری که شاید از هر ده بازدید کننده درنمایشگاه یک نفر ایرانی در این نمایشگاه حضور داشت. در صحبت هایی که با تولیدکنندگان و غرفه داران این نمایشگاه داشتم اکثر آن ها از میزان مصرف این نوع محصولات در ایران متعجب بودند و بازار ایران را در مصرف این نوع محصولات هدف اصلی خود می‌دانستند. در سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی در جهت تولید و راه اندازی خطوط تولید این محصولات از سمت هموطنان ایرانی انجام شده که متاسفانه تاکنون با توجه به بی‌ثباتی های بازار داخل و بالا بودن هزینه سرمایه‌گذاری به ثمر ننشسته است.

نقل و انتقالات مالی در چین

حضور در غرفه‌های مختلف به همراه مشتری محترم ایرانی و رایزنی با تولیدکنندگان چینی در بخش اول بازدید از نمایشگاه صورت پذیرفت. پس از آن شرکت‌هایی که از میان سایرین در زمینه تولید محصولات و کیفیت برتری نسبی داشتند انتخاب و نهایتا هماهنگی لازم جهت بازدید از کارخانه به عمل آمد. پس از پایان نمایشگاه به همراه دوست محترم ایرانی عازم محل کارخانه جهت بررسی تولیدات و همچنین اعتبارسنجی نهایی تولیدکننده شدیم.

در بازدید از کارخانه سالن‌های مختلف تولید و انبار مواد اولیه و نهایی مورد بازدید قرار گرفت همچنین خطوط تولید و پروسه های نهایی پرداخت و نحوه‌ی پکینگ و ارسال کالاها مشخص شد. در یک بازدید میدانی از کارخانه و برگزای جلسات با مدیران نقاط مبهم پروسه تامین کالا از چین و ارسال به ایران به طور کامل مشخص می‌گردد و مشتریان با تخمین دقیق‌تری امکان برآورد هزینه‌های خرید و ارسال کالا به ایران را دارند.

به طور کلی در پروسه خرید کالا از چین برای مشتریان محترم ایرانی خرید بدون واسطه از کارخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. هم به دلیل تامین کالا با هزینه‌های کمتر و هم کاهش ریسک روبه‌رو شدن با موارد کلاهبرداری توسط واسطه‌های چینی. در بازدید از کارخانه شرایط کیفی و تنوع طرح ها مورد بررسی قرار می‌گیرد همچنین در خصوص نحوه پکینگ کالا و نیاز به بازرسی در مبدا و یا بازرسی در حین تولید مشخص می‌گردد. در صورت نیاز به بازرسی امکان بازرسی در چین توسط این مجموعه فراهم می‌باشد و کارشناسان بازرسی آمادگی لازم جهت کنترل کیفی و فنی محصولات مطابق با نظر کارفرما در محل تولید کالا در کارخانه را دارند. از دیگر موارد مهم در رایزنی با فروشندگان چینی نحوه نقل و انتقالات مالی و صدور حواله ارزی و حواله یوان است. با توجه به مشکلات سیستم بانکی ایران پرداخت در چین یکی از مشکلات پیش روی بازرگانان و تجار ایرانی است که قصد خرید از چین را دارند. در حال حاضر با توجه به امکانات مهیا شده در مجموعه امکان پرداخت ریالی در ایران و تسویه با کارخانه در چین توسط این مجموعه فراهم می‌باشد.

در مراحل پایانی هم نحوه حمل کالا از چین و برآورد هزینه‌های جانبی از جمله حمل تا بندر و هزینه صدور مدارک جهت ارزیابی نهایی و دقیق‌تر در اختیار مشتریان قرار گرفته تا با حداکثر دقت نسبت به عملیاتی کردن پروسه واردات از چین اقدام نمایند.

در پایان ضمن تشکر از همراهی مخاطبین ارجمند خواهشندیم در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ارایه خدمات بازرگانی در چین لطفا از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

پیمایش به بالا