معرفی فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ (Stainless Steel)، نوعی آلیاژ آهن است با حداقل ۱۰.۵ درصد کروم. کروم به جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی در این نوع فولاد به کار می رود. هرچه میزان کروم افزایش یابد مقاومت فولاد در برابر خوردگی نیز بیشتر می‌شود.

عموماً، در این نوع فولاد بین ۱۲ تا ۲۰ درصد کروم وجود دارد. علاوه بر کروم، این فولاد حاوی مقادیری کربن، سیلیسیم و منگنز نیز می باشد که باعث می‌شوند فولاد ضد زنگ خواص عالی داشته باشد. عناصر دیگری مانند نیکل و مولیبدن برای افزودن سایر عناصر مانند شکل‌پذیری خوب و افزایش مقاومت در برابر خوردگی به آن اضافه می‌شود.

ویژگی های فولاد ضد زنگ

 • قابلیت بازیافت دارد

بسیاری از فلزات توانایی بازیافت مکرر را دارند؛ بدون اینکه در خواص آن‌ها تغییری ایجاد شود. فولاد ضد زنگ هم یکی از این فلزات است که غیر قابل تجزیه و ۱۰۰٪ قابل بازیافت است.

 • بادوام است

به دلیل خواص مکانیکی و خوردگی بسیار عالی، این نوع فولاد برای کاربردهای بی شماری در صنایع مختلف انتخاب می‌شود؛ زیرا در صورت استفاده از این فولاد، هزینه‌های تعمیر و نگهداری پایین‌تر است و عمر مصرف شده آن طولانی می‌شود.

 • از نظر اقتصادی به صرفه است

فولاد ضد زنگ نه تنها یک انتخاب مناسبی برای محیط زیست است، بلکه از نظر اقتصادی هم کاملا مقرون به صرفه است. اگر گرید صحیح فولاد ضد زنگ برای کاربردی انتخاب شود، می‌تواند تا زمان دوام پروژه ادامه یابد و در طول عمر خود، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری و همچنین هزینه‌های بازرسی می‌شود.

فولاد ضد زنگ

انواع فولاد ضد زنگ

به طور کلی فولاد ضد زنگ، انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • فولادهای ضد زنگ آستنیتی (سری ۲۰۰ و ۳۰۰)
 • فولادهای ضد زنگ (Ferritic سری ۴۰۰)
 • فولاد ضد زنگ مارتنزیتی (سری ۴۰۰ و ۵۰۰)
 • آلیاژهای دوبلکس
 • فولاد ضد زنگ رسوب سختی  (Precipitation-Hardening or PH)
 • فولادهای ضد زنگ آستنیتی

یکی از رایج‌ترین انواع آن، فولادهای ضد زنگ آستنیتی است که حاوی حداقل 16٪ کروم هستند. این مقدار از کروم موجود در این نوع فولاد، آن را به یک گزینه مناسب برای ویژگی مانند مقاومت در برابر خوردگی تبدیل می‌کند. فولادهای ضدزنگ آستینی حاوی زیر ساختاری هستند که از اضافه شدن نیکل، منگنز و نیتروژن حاصل شده است.

فولادهای ضد زنگ آستنیتی را می توان به دو گرید ۲۰۰ و ۳۰۰ تقسیم کرد

 • فولادهای ضد زنگ ( Ferriticسری ۴۰۰)

فولادهای ضد زنگ فریتیک سری ۴۰۰، دارای ۱۰.۵ تا ۲۷٪ کروم و مقدار قابل توجهی نیکل هستند که مقاومت آن‌ها را در برابر خوردگی کاهش می‌دهد. فولادهای ضد زنگ فریتی مغناطیسی هستند و گریدهای آن‌ شامل ۴۳۰ و ۴۳۴ است.

 • فولاد ضد زنگ مارتنزیتی (سری ۴۰۰ و ۵۰۰)

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی سری ۴۰۰ و ۵۰۰ بیشترین میزان سختی را دارند. این نوع فولاد مغناطیسی است و با ترکیبی از عملیات نورد سرد و عملیات حرارتی (نورد گرم) قابل سخت شدن است. آلیاژهای مارتنزیتی حاوی ۱۲ تا ۱۴ درصد کروم، ۰.۲  تا ۱ درصد مولیبدن و مقدار قابل توجهی نیکل هستند. مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی کمتر از آلیاژهای آستنیتی یا فریتی است، اما با عملیات حرارتی، سختی این فولاد افزایش می‌یابد.

 • فولاد ضد زنگ رسوب سختی  (Precipitation-Hardening or PH)

فولادهای ضد زنگ رسوب سختی حاوی حدود ۱۷٪ کروم و ۴٪ نیکل هستند. عملیات حرارتی باعث تقویت این نوع فولاد در سطوح بالا می‌شود. با افزودن عناصری مانند مس، نیوبیوم و آلومینیوم به فولاد، مقاومت بسیار بالایی پیدا میکنند. البته درجات آلومینیوم متفاوت هستند و هر کدام برای کاربردهای خاصی انتخاب می‌شوند.

 • آلیاژهای دوبلکس

از مهمترین خصوصیات آلیاژهای دوبلکس می‌توان مقاومت در برابر ترک خوردگی و تنش اشاره کرد. فولادهای ضد زنگ دوبلکس ترکیبی از  چند نوع آلیاژ 19 تا ۲۸٪ کروم، ۰ تا ۵٪ مولیبدن و۵ تا ۷٪ نیکل هستند.

فولاد ضد زنگ چگونه ساخته می‌شود؟

تولید این نوع فولاد شامل یک سری فرآیندها است که عبارتند از:

۱. ذوب شدن مواد اولیه

این فرآیند شامل ذوب شدن مواد اولیه در کوره قوس الکتریکی است..

۲. حذف محتوای کربن

در این مرحله، مقدار اضافی کربن باید حذف شود. این کار را می‌توان با پردازش فلز مذاب در مبدل ( AODآرگون اکسیژن زدایی) انجام داد.

۳.  ریخته‌گری پیوسته

در این مرحله، مذاب تصفیه شده باید در قالب ریخته‌گری قرار گیرد و در نهایت به صورت تخت یا شمش برش داده می‌شود.

۴. شکل‌گیری

در نهایت فولاد مذاب به اشکال مختلف شکل می‌گیرد؛ این فرم‌ها می‌توانند به شکل مستطیل، گرد یا مربع، میله یا لوله باشند.

۵. نورد گرم یا عملیات حرارتی

نورد گرم در دمای بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد اتفاق می‌افتد. انتخاب درجه حرارت به درجه فولاد ضد زنگ مورد نظر بستگی دارد.

۶. نورد سرد

این فرآیند در مواقعی که به ابعاد خاص نیاز باشد، استفاده می‌شود؛ فرآیند نورد سرد در زیر دمای تبلور مجدد فولاد رخ می‌دهد.

۷. آنیل کردن

عملیات آنیل کردن یا (بازپخت) فرآیندی است که برای نرم کردن فولاد ضد زنگ، افزایش شکل پذیری و تصفیه ساختار دانه‌ای استفاده می شود.

۸. رسوب زدایی

فرآیند آنیل باعث تشکیل اکسیدهای سطحی روی فولاد می‌شود. بنابراین باید طی عملیاتی به نام رسوب زدایی، اکسیدها از روی سطح فولاد برداشته شوند.

۹. برش‌کاری

فرآیند برش کمک می‌کند تا آن را به اندازه دلخواه برش دهید. برشکاری کمک می‌کند تا محصولات فولادی، بهترین شکل ظاهری را داشته باشند.

۱۰. تمام‌کاری

در مرحله آخر، عملیات پرداخت سطحی بر روی فولاد انجام می‌شود تا در نهایت فولاد تولید شده سطحی صاف و زیبا داشته باشد.

مزایای استفاده از فولاد ضد زنگ

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاوم در برابر کشش و سایش
 • قابلیت جوشکاری
 • مقاوم در برابر دمای بالا
 • بهداشتی بودن
 • رسانایی الکتریکی بالا
 • ماندگاری بالا و عدم نیاز به تعمیر

متداول‌ترین کاربردهای فولاد ضد زنگ

 • معماری و ساخت‌وساز
 • صنعت خودرو
 • قابل استفاده در کارخانه شیمیایی
 • صنعت کشتی‌سازی
 • ساخت لوازم خانگی
 • صنعت مواد غذایی و داروسازی

فولاد ضد زنگ ۴۰۹L و ۴۰۹

فولاد ضد زنگ ۴۰۹ و L409 به دلیل مقدار کمتر کروم، از جنس استنلس استیل ارزان قیمت هستند. فولاد ۴۰۹L نسخه کربن کم ۴۰۹ است و از درجه ۴۰۹ بسیار مقاوم است. L409 از مقاومت در برابر خوردگی، جوش پذیری و شکل پذیری خوبی برخوردار است.

کاربرد فولاد ضد زنگ نوار ۴۰۹ و ۴۰۹L در لوله های اگزوز خودرو، صدا خفه کن، مبدل، تجهیزات نفتی، کیس ترانسفورماتور برقی، ترموستات و حلقه ها می باشد.

گرید ۴۰۹، نوع فریتی تثبیت شده با تیتانیوم است. این گرید نسبت به خوردگی اتمسفری مقاوم است و مقاومت به خوردگی مشابه با AtlasCR12 و گریدهای مارتنزیتی با ۱۲% کروم مانند ۴۱۰ دارد و نسبت به گرید ۴۳۰، ۱۷% کروم کمتری دارد.

در سیستم متناوب، تا ۸۱۵ ˚C و در سیستم پیوسته تا ۶۷۵ ˚C نسبت به حرارت مقاوم است. این گرید توسط عملیات حرارتی سخت نمی‎شود. قبل از جوشکاری تحت دمای ۲۶۰ ˚C -150 قرار بگیرد.

از الکترود گریدهای ۴۰۹ و ۴۳۰ می‎توان استفاده کرد. از این گرید در کاربردهایی مثل سیستم‎های اگزوز اتومبیل استفاده می‎شود.

گرید فولاد ضد زنگ ۴۰۹

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی

تامین فولاد ضد زنگ ۴۰۹L از چین به ایران با تیم الوندی

تمامی این نکاتی را که درباره فولاد ضد زنگ ۴۰۹L خواندید در یک صورت به کار شما می‌آید! برای خرید این نوع فولاد لازم است تا بتوانید ارتباطی را با کشور چین برقرار کنید! این موضوع کار ساده‌ای نیست و می‌تواند دردسر ساز و مشکل باشد اما اصلا نگران نباشید. ما در تیم الوندی، در کنار شما هستیم تا بتواینم نیازهای شما را برای جابه‌جایی و سورسینگ تامین کنیم. اگر نیاز به خرید این محصولات دارید، ما در مجموعه الوندی در کنار شما هستیم.

جابه‌جایی این محصولات از کشور سازنده یعنی چین تا به ایران کار ساده‌ای نیست و نیازمند تیمی حرفه‌ای و قوی است تا بتوانند به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام دهند. جابه‌جایی مطمئن و امن که بتواند محصول شما را به موقع به دست شما برساند.

تیم الوندی همراه شما در جابه‌جایی فولاد ضد زنگ برنجی از کشور چین

پیمایش به بالا