چندی پیش به عنوان بازرس تکنیکال و فنی برای بخش مکانیکال یک دستگاه RECLAIMER (یکی از دستگاه های پرکاربرد در صنایع معدنی) در شهر Haian از طرف یکی از شرکت های بزرگ بازرسی ایران مشغول به کار بودم. البته بنده فقط بازرس بخش ممکانیکال این دستگاه رو به عهده داشتم و این گونه دستگاه های پیچیده از بخشهای مختلف زیر تشکیل شده است:

  1. مکانیکال
  2. الکترونیک
  3. کنترل و PLC

در رابطه با بخش مکانیکال با توجه به اینکه خودم بازرس فنی و مقیم در کارخانه بودم کلیه موارد مربوط به بازرسی های NDT و سختی سنجی و UT رو انجام دادم و ایرادات لازم رو گرفتم و احیانا اگه عدم تطابقی با نقشه داشت با همکاری کارخانه سازنده برطرف کردیم. البته دستگاه رو در محل کارخانه Pre Assembly کرده و حرکت قطعه Bucket Wheel را هم چک کردیم. البته سر هم کردن در حضور بهره بردار و شرکت خریدار که از بزرگترین شرکت های فعال معدنی ایران هست انجام شد.  ولی بازرسی ما فقط شامل بخش مکانیکال بود و بخش های الکترونیکی و کنترلی به هیچ وجه بازرسی صورت نگرفت و قطعات دوباره جدا شده و همراه اتاق های کنترل به سایت پروژه واقع در سیرجان ارسال شد.

 

البته در زمان حضور کارفرما با توجه به تسلط کامل بنده به زبان چینی و از همه مهمتر اصطلاحات رایج فنی و اصطلاخات مورد استفاده در مذاکرات چندجانبه تجاری کارفرما از بنده دعوت کرد که به عنوان مترجم و مهندس فنی در سایت حاضر شده و کار ارتباط با عوامل نصب و راه اندازی پیمانکار چینی را به عهده بگیرم. به همین خاطر بنده حدود ۲ ماه در سایت پروژه مقیم بودم و علاوه بر تسهیل ارتباطات بین کارفرما و کارشناسان چینی (به زبان چینی) از نزدیک به راه اندازی تجهیزات هم نظارت میکردم. در نتیجه از نزدیک با مشکلات نصب و راه اندازی و طراحی پروژه آشنا شدم که مختصری از آنها را بیان میکنم:

در مورد بخش مکانیکال: با توجه به اینکه بیشتر موارد مکانیکی در محل کارخانه توسط بنده بازرسی شده بود در نتیجه کلیه قطعات مطابق با نقشه و مدارک فنی ساخته شده بود ولی همچنین مشکلاتی هم وجود داشت که همگی ایراد طراحی بودند. به طور مثال در بعضی موارد فضا برای حرکت سیم بکسرها، زنجیرها قطعات متحرک در نظر گرفته نشده بود. در صورتی که از وظایف مهندس طراح در نظر گرفتن بخش های متحرک می باشد و اینگونه مشکلات با بازرسی در حین ساخت قابل تشخیص نیست. در نتیجه در حد جزیی اصلاحاتی صورت گرفت و به سرعت رفع شد.


  1. ۲. در رابطه با بخش الکتریکال: در مورد بخش های الکتریکال و سیم کشی داخل و خارج از جعبه های کنترل با توجه به اینکه در کارخانه سازنده واقع در چین بازرسی حین ساخت انجام نشده بود ایرادات ساختاری وجود داشت و بسیاری از سیم کشی ها مطابق با نقشه و Cable list نبود و گاها عوامل نصب و راه اندازی روزها مجبور به اصلاح نقشه ها و سیم کشی ها بودند. از همه مهمتر ایرادات جدی در طراحی وجود داشت و بسیاری از تجهیزات طراحی شده در بخش LV با تکنولوژی قدیمی و تقریبا منسوخ شده بودند. البته با در نظر گرفتن اینکه تجهیزات برقی در چین بازرسی نشده بود و کمیت و کیفیت تجهیزات جانبی و کابل ها بررسی نشده بود در نتیجه بسیاری از اقلام مطابق با Spec پروژه نبود و مثلا در یکی از موارد به جای کابل انعطاف پذیر کابل خشک ارسال شده بود در نتیجه باعث تغییرات جدی در طراحی کابل کشی تجهیزات شد. البته امکان اینکه کابل مجددا از چین ارسال گردد هم وجود داشت ولی با توجه به محدودیت زمان ترجیح بر تغییر طراحی بود.|

۳. در رابطه با بخش کنترل: همانطور که می دانید تجهیزات پیچیده مثل نمونه حاضر برای ساعت های طولانی کار و شرایط گوناگون آب و هوایی طراحی شده و به ۲ صورت دستی و اتومات کار می کنند. در نتیجه سیستم کنترلی و نرم افزار PLC دقیقی هم دارند. در این مورد بخصوص پیمانکار چینی با روش PLC نردبانی آشنا بود ولی کارفرما مایل به نصب PLC به روش Function Block بود و این از مواردی بود که در هنگام بستن قرارداد در نظر گرفته نشده بود. در نتیجه در هنگام نصب و راه اندازی باعث اختلاف شد. زیرا روش نردبانی با سیستم مرکزی کارفرما سازگار نبود و از این نظر مشکل ایجاد میکرد.

در نتیجه برای پرهیز از موارد بالا و صرفه جویی در زمان و هزینه بنده راهکارهایی را که با توجه به تجربه خود در این زمینه کسب کردم به صورت مورد به مورد عرض میکنم:

  1. در رابطه با بخش های مکانیکی حتما ابتدا باید طراحی کارخانه سازنده توسط متخصصان آشنا به تجهیز بررسی و تایید گردد. در غیر اینصورت ایر ادات ساختاری هزینه های سنگین ثانویه چه از نظر دلاری و چه از نظر زمانی بر پروژه تحمیل خواهد کرد. همچنین باید حتما تجهیز قبل از بارگیری یک بار Pre Assembly شده و ایرادات جزیی بر طرف گردد. همچنین بنده در چین کاملا آماده بازرسی فنی بخش مکانیکال و راست آزمایی ساخت با مشخصات طراحی، نقشه ها و مدارک فنی می باشم.
  2. در رابطه با بخش الکتریکال ابتدا باید طراح این بخش تایید گردد و مشخص شود که تجربه کافی و لازم در طراحی بخش الکتریکال دارد یا نه؟ اگر شخص طراح آشنا به بخش های تئوری و اجرای پروژه نباشد مانند تجهیز حاضر در نصب و راه اندازی ایرادات و هزینه های بسیاری به بار خواهد آورد. همچنین باید تجهیزات برقی در محل کارخانه بازرسی فنی مطابق با نقشه و اصول طراحی صورت بگیرد. و ایرادات بر طرف گردد در غیر این صورت در محل پروژه هزینه تغییرات بسیار بالاتر از محل کارخانه می باشد.
  3. در مورد بخش کنترلی در ابتدا باید با مشورت کارشناسان مربوطه نوع سیستم عامل انتخاب شده و با پیمانکار هماهنگ گردیده و در قرارداد ذکر گردد.
  4. در مورد پیگیری موارد مربوطه و با توجه به ضعف طرف های چینی در زبان انگلیسی به خصوص انگلیسی تخصصی پیشنهاد می شود با مترجم های متخصص در زمینه مسایل صنعتی و فنی همکاری کرده و از بروز هر گونه سوء برداشت در ارتباطات و مذاکرات با طرف چینی جلوگیری کنید. البته بنده با توجه به سالها تجربه در صنعت چین آمادگی همکاری لازم در این زمینه را دارا می باشم.
پیمایش به بالا