هفته‌ی گذشته یکی از مشتریان جهت خرید تجهیزات و ماشین آلات خط تولید کفپوش برای سفر به چین با من هماهنگ شد. برنامه‌ریزی سفر ایشان را با توجه به مدت زمان حضورشان به گونه‌ای که بیشترین بهره از مدت زمان سفر در چین را ببرند انجام دادم.

شهرها و مناطق قطب تولید ماشین آلات خط تولید کفپوش و لمینت و پارکت شناسایی و بهترین و به صرفه ترین مسیرها  برای سفر واقامت ایشان را مشخص کردم. روزی هم که مشتری محترم به شانگهای (Shanghai) رسیدند برای استقبال و همراهی با ایشان و شروع کار به فرودگاه پودونگ (Pudong airport)رفتم.

معمولا برای همراهی مشتریان از همان محل فرودگاه در خدمتشان هستم.

بعضی از مشتریان هم در خصوص رزرو محل اقامت در چین و محل مناسب برای غذاهای متناسب با ذایقه خودشان اطلاعاتی از من میگیرند که در حد توان و با توجه به آشنایی که در این مدت در اینجا داشتم گزینه‌های مناسب به آنها معرفی می‌شود.

غیر از مباحث مربوط به کار و شناسایی و معرفی تولیدکنندگان معتبر برای مشتریان این مسایل حاشیه ای هم که میتواند در مدت زمان حضور دوستان رضایت بیشتری از سفر به چین برای آنها به همراه داشته باشد و با طیب خاطر به فعالیت اصلی خود بپردازند از اهمیت بالایی برخوردار است.

به هر حال علاوه بر فعالیت های کاری اکثر مشتریان در سفر چند روزه به چین به دنبال بازدید از مناطق گردشگری و گذارندن ساعاتی به تفریح و استراحت هم هستند و من با توجه به خواسته های آنها مراکز تفریحی، گردشگری و یا باستانی مورد نظر را در طول سفر به آنها معرفی می‌کنم.

برخی از دوستان هم صرفا غذاهای شرعی و اسلامی را میل میکنند که رستوران های حلال در شانگهای و یا سایر شهرها در دسترس این دوستان خواهد بود.

بعد از حضور در فرودگاه پودونگ و آشنایی اولیه با مشتری محترم برنامه و شرح فعالیت ها در روزهای آتی برای ایشان تشریح می‌شود. برخی از فعالیت های سورسینگ با توجه به اینکه در گذشته برای سایرین انجام گرفته مسیر روشن تر و مشخص تری دارد و سرعت انجام کار هم طبعا بیشتر خواهد بود.

بازدید از کارخانه‌های تولید کننده که قبلا اعتبارسنجی و ارزیابی آنها انجام شده و کیفیت محصولات آنها هم مشخص است با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

پرواز تهران شانگهای حدود نه ساعت زمان می‌برد و معمولا مسافرین در روز رسیدن به شانگهای بیشتر وقتشان صرف استراحت و تنظیم ساعت بدن با ساعت اینجا می‌شود.

یک گشت و گذار کوتاه عصرگاهی در محله‌های دنج شانگهای و کافه گردی می‌تواند مسافرین را برای روزهای کاری آتی کمی آماده‌تر کند. البته تعدادی از دوستان هم تمایلی به این نوع گشت و گذارها نداشته و از همان ابتدا برنامه کاری خود را شروع می‌کنند.

همانطور که در مقاله‌های قبلی در خصوص سورسینگ در چین توضیحاتی ارایه شده، اولویت کاری در بحث سورسینگ شناسایی تولیدکنندگان معتبر محصول مورد نظر است.

حذف تریدرهای چینی و واسطه‌هایی که اغلب با کار برندینگ محصولات سایر تولیدکنندگان چینی را در قالب تولیدات خود به فروش می‌رسانند از اولویت های کار سورسینگ است.

شناسایی و دسترسی به تولیدکنندگان دست اول در خصوص بسیاری از کالاها به راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد و مستلزم استفاده از مهارت‌های تخصصی در حوزه سورسینگ می‌باشد.

نقل و انتقالات مالی در چینبا توجه به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان دست اول چینی محصولات خود را در بازار چین به فروش می‌رسانند و با به گونه‌ای تامین کننده خوراک شرکت های تریدر هستند اغلب از بخش بازرگانی برخوردار نیستند.

حتی در خصوص بسیاری از محصولات، کارخانه های تولیدکننده ترجیحشان فروش به تریدرهاست و این موضوع شناسایی آنها را حتی با تسلط بر بازار چین و اشراف بر زبان چینی دشوار میکند. در این موارد نیاز به بهره‌گیری از مهارت‌های خاص سورسینگ جهت شناسایی و برقراری ارتباط با این تولیدکنندگان است.

در بحث تامین تجهیزات خط تولید با توجه به گستردگی ماشین‌آلات و تعدد آنها دایره فعالیت سورسینگ کمی وسیع‌تر شده و گستردگی کار بیشتر می‌شود. همه‌ی تجهیزات یک خط تولید الزاما توسط یک کارخانه یا کارگاه تولید نمی‌شود هرچند اکثر تولیدکنندگان مدعی تامین کلیه ماشین‌آلات می‌شوند.

لذا تولیدات تخصصی هر کارخانه باید شناسایی شده و هر تجهیز از کارخانه‌ای که متخصص تولید همان محصول است تهیه شود.

علاوه بر رعایت نکات فنی و کیفی در تامین ماشین‌آلات از چین و رسیدن به کارخانه‌های تولیدکننده، تنظیم یک قرارداد حقوقی با حفظ منافع مشتری از موارد بسیار مهم در تامین کالا از چین می‌باشد.

خدمات حمل کالا در چیناشراف به نکات فنی محصول و تجهیزات آپشنال و کارایی آنها، مشخص نمودن شرایط تست و آزمایش محصولات و متریال به کار رفته، موارد و تعهدات فروشنده در نصب و راه‌اندازی تجهیزات در ایران و سایر موارد از این دست در قالب مشاوره بازرگانی به مشتریان محترم ارایه می‌گردد تا ضمن پرهیز از روبرو شدن با مشکلات، تجربه خوبی از حضور و خرید از چین داشته باشند.

سورسینگ و عقد قرارداد خرید خط تولید کفپوش در چین قبلا برای یکی دیگر از مشتریان محترم انجام گرفته بود و به همین دلیل بازدید از کارخانه‌ها و منابع موجود با سرعت بیشتری در حال انجام است. همچنین در هفته‌های گذشته نمایشگاه کفپوش شانگهای برگزار شد که به همراه گروهی از مشتریان از این نمایشگاه بازدید داشتم.

در این نمایشگاه اکثر تولیدکنندگان محصولات نهایی کفپوش، لمینت، پارکت و دیوارپوش به عرضه محصولات خود پرداختند و تعدادی از تولیدکنندگان و شرکت‌های تریدر تولید دستگاه‌های خط تولید هم حضور داشتند. به عنوان مترجم زبان چینی در این نمایشگاه در خدمت دوستان و مشتریان محترم ایرانی بودم.

امیدوارم با ارتقا و افزایش خدمات قابل ارایه در مجموعه، در رفع نیازها و انجام سریع و بهینه خواسته‌های مشتریان ارجمند گامی برداریم.

Scroll to Top