خرید ورق های اینکونل  (Inconel) از چین

یکی از موارد سورسینگ در چین که اخیرا برای یکی از مشتریان محترم انجام گرفت شناسایی و ارزیابی کارخانه‌های تولید کننده‌ی اینکونل در چین بود.

اینکونل چیست؟

اینکونل یکی از سوپرآلیاژهای (Superalloy) بر پایه نیکل (Ni)و کروم(Cr) بوده و در گریدهای مختلفی نظیر اینکونل ۶۰۰    (Inconel 600)، اینکونل ۶۲۵ (Inconel 625)، اینکونل ۶۹۰ (Inconel 690)، اینکونل ۷۱۸ (Inconel 718)،  اینکونل ۷۳۸ (Inconel 738)، اینکونل ۷۵۱ (Inconel 751)، اینکونل ۷۹۲  (Inconel 792)، تولید می شود. در ترکیب شیمیایی اینکونل نیکل جز اصلی است و جز دوم در ترکیت شیمیایی کروم می‌باشد. از ویژگی های اصلی این سوپرآلیاژ یا ابرآلیاژ مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسون در دما و فشارهای بالا و همچنین خواص مکانیکی عالی و تنش تسلیم (Yield Stress) بالا حتی در دماهای بالاست. بیشترین کاربرد این سوپر آلیاژ مربوط به صنایع هوایی و هوافضا، صنایع مربوط به توربین های گازی در ساخت پره‌های ثابت و متحرک، سکوهای نفتی، شیرآلات با فشار بالا و مواردی از این قبیل می‌باشد.

خرید اینکونل از چین

با توجه به توضیحات فوق در خصوص ارزشمندی و حساسیت تولید سوپرآلیاژها، شناسایی و ارزیابی تولیدکنندگان چینی اهمیت بالایی داشته و نیازمند صرف زمان و دقت فراوان می‌باشد.
پس از دریافت مشخصات فنی درخواست خرید از متقاضی، مطابق درخواست مورد نظر تعدادی از تولیدکنندگان این سوپرآلیاژ در چین شناسایی شده و اطلاعات آنها مورد بررسی و صحت سنجی قرار می‌گیرد. در این مرحله تمرکز فعالیت بیشتر در مورد پیدا کردن تولیدکنندگان واقعی و فیلتر نمودن شرکتها و تریدرهایی است که به عنوان تولیدکننده خود را معرفی می نمایند.

تعداد زیادی از شرکت‌های واسطه و تریدر در چین  با استفاده از اطلاعات کارخانه‌ها معمولا خود را به عنوان تولیدکننده‌ی محصول معرفی نموده که در این گام از پروسه ی سورسینگ این شرکت ها فیلتر شده و تمرکز بر روی تولیدکنندگان واقعی کالا قرار می گیرد.

در واقع هدف از سورسینگ در چین تامین کالا از کارخانه‌های تولیدکننده به صورت مستقیم و بدون واسطه می‌باشد. خرید بیواسطه از کارخانه‌های چینی با حذف شرکت های تریدر و واسطه موجب کاهش قیمت تمام شده‌ی محصول می‌گردد و در صورت شناسایی تولیدکنندگان معتبر ریسک عدم تطابق محصول با استاندار و درخواست هم وجود نخواهد داشت.

بسته به نوع کالای مورد درخواست اعم از ورق اینکونل لوله یا سایر پروفیل‌هایی مد نظر مشتریان، باید کارخانه یا تولیدکننده‌ی متناسب با تقاضا شناسایی و اعتبارسنجی گردد.

ذکر این نکته در مورد تمامی درخواست ها لازم است که الزاما تمامی تقاضاها امکان تامین از کارخانه‌ی تولیدکننده را نداشته و تنها در صورتی که درخواست خرید مطابق با حداقل سفارش کارخانه باشد امکان تامین وجود خواهد داشت. البته بعضا در خصوص برخی تولیدکنندگان چینی و در مورد کالاهای خاص در صورت مذاکره با مدیران کارخانه شانس تامین از کارخانه وجود خواهد داشت.

در صورت عدم تناسب درخواست با حداقل سفارش مورد نیاز کارخانه، برای تامین کالا باید سورسینگ بر روی شناسایی انبارها و تامین کنندگان دست بعدی انجام گردد. در هر صورت ارزیابی و اعتبارسنجی فروشنده مهم ‌ترین بخش پروسه‌ی سورسینگ می باشد چه در خصوص تامین از کارخانه و چه از تامین کنندگان و انبارهایی که محصولات کارخانجات را به فروش می‌رسانند.

ارزیابی محصولات در محل

ارزیابی و اعتبارسنجی تولیدکنندگان چینی

پس از شناسایی تولیدکنندگان سوپر آلیاژ اینکونل در چین ارزیابی و اعتبارسنجی جهت انتخاب بهترین شرکت مطابق با تقاضای خرید انجام می‌گردد. اطلاعاتی از قبیل سال تاسیس شرکت تولیدکننده، میزان سرمایه اولیه شرکت، وضعیت در شبکه ی بانکی و سیستم قضایی چین از لحاظ تعداد شکایت های ثبت شده و رای های صادره و اطلاعاتی از این قبیل مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا شرکتی که وضعیت بهتری نسبت به سایرین داشته باشد جهت بازدید حضوری انتخاب می‌گردد.

در بازدید حضوری از کارخانه ی تولید کننده در چین محصولات مورد نظر، امکانات و توان عملیاتی کارخانه، کیفیت محصولات تولیدی، وضعیت تولید و نگهداری محصولات، امکانات کنترل کیفی و آزمایشگاهی و مواردی از این قبیل مورد بررسی  قرار می گیرد و در صورتی که موارد خواسته های کارفرما را بتواند تامین نماید به عنوان سورس معتبر تولید معرفی می‌گردد.

در ادامه  و پس از سفارش گذاری هم امکان هماهنگی و تسهیل مراودات مالی با کارخانه‌ی چینی  (تسهیل پرداخت یوان در چین، صدور پروفورما) بازرسی از محصولات تولید شده در محل کارخانه و مطابقت با درخواست کارفرما توسط بازرس مقیم چین، آنالیز شیمایی محصولات تولیدی و مطابقت با استاندارد، انجام تست‌های مد نظر کارفرما در محل کارخانه و یا آزمایشگاه ثالث (معرفی آزمایشگاه آکرودیته در چین)، ارسال کالا به ایران، ارسال از چین به دوبی و انتقال نقطه نظرات فنی مشتریان توسط مترجم زبان چینی مسلط به امور فنی و بازرگانی با مدیران کارخانه فراهم می باشد.

در پایان ضمن تشکر از همراهی مخاطبین گرامی در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات و راهنمایی در خصوص تامین سوپر آلیاژهایی نظیر مونل(Monel)، اینکونل، هستلوی(Hastelloy) ، ارزیابی تولیدکنندگان سوپر آلیاژ در چین، بازرسی در چین، مذاکره با تولیدکننده‌گان چینی توسط مترجم مقیم چین، حمل دریایی و هوایی کالا به ایران یا مواردی از این دست لطفا از بخش اطلاعات تماس با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

پیمایش به بالا