خرید خط تولید از چین

در خصوص خرید خط تولید از چین و یا ارتقا خطوط تولید موجود تا کنون تعدادی از مشتریان به من مراجعه نمودند و در این زمینه تجربیاتی داشتم که در این فرصت آنها را بیان میکنم.

خرید خط تولید از چین با توجه به هزینه بر بودن و نیاز به دقت مضاعف تفاوت زیادی با تامین سایر کالاهای صنعتی دارد.

در تهیه یک کالای صنعتی مشتریان ابزارهای متفاوتی برای ارزیابی تولیدکننده در اختیار دارند. به عنوان مثال بسیاری از مشتریان پس از نهایی شدن تحقیقات در صورت امکان یک نمونه از کالا را به عنوان سمپل تهیه نموده و عملکرد آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهند. همچنین امکان تست و آزمایش محصول جهت تطابق با خواسته ها مهیاست.

اما در مورد خطوط تولید ارزیابی نهایی و چگونگی عملکرد خط تنها پس از نصب کامل و راه اندازی میسر می‌باشد.

به همین منظور اکثر خریداران به دنبال بررسی رفرنس های تولیدکنندگان این خطوط تولید هستند. که البته این گزینه هم از اهمیت بالایی برخوردار است اما جهت سنجش اعتبار یک کارخانه کافی نیست.

دایره‌ی خدمات سورسینگ در مورد تامین خطوط تولید کمی فراتر از تهیه محصولات است. در این گونه موارد ارزیابی و سنجش اعتبار تولید کننده باید به طور کامل صورت پذیرد تا از تحمیل هزینه‌های اضافی به خریدار اجتناب گردد.

 

چه مواردی در پروسه سنجش اعتبار یک تولیدکننده مهم است؟

لازم به ذکر است که این مورد پس از تحقیقات اولیه و انتخاب چند شرکت به عنوان دایره ی بررسی اولیه صورت میپذیرد. در خصوص نحوه انتخاب و چگونگی تحقیقات در خصوص یافتن تولیدکنندگان در مقالات قبلی توضیحاتی ارایه گردیده است.

تصور کنید شما برای خرید یکی از خطوط تولید صنعتی برای کارخانه یا کارگاه خود اقدام نموده اید. پس از تحقیقات اولیه به تعدادی از تولیدکنندگان این خطوط در چین دست پیدا میکنید.

یکی از پارامترهای شما قیمت تمام شده این خطوط میباشد به فرض ثابت بودن سایر مشخصه ها چطور میتوانید گزینه نهایی را انتخاب و با اعتماد به آن خرید را انجام دهید؟ پارامترهای اعتبار سنجی یک فروشنده چینی برای شما کدام است؟

 

صرف پایین تر بودن قیمت ملاک مناسبی برای نهایی کردن فروشنده نیست. از طرفی اطلاعاتی که از طرف شرکت تولید کننده ارایه میشود الزاما قابل اعتماد و اتکا نیست. مواردی که لازم است مورد بررسی قرار گیرد و اطلاعات از کانال های ثانویه و رسمی صادر شده باشد به شرح زیر میباشد:

 

 • سال تاسیس

یکی از موارد مهم در ارزیابی ها سابقه‌ی تولید کننده میباشد. اینکه آیا این شرکت نو پاست یا سالیان متمادی در این زمینه فعالیت داشته است. ابتدای فعالیت این کارخانه یا کارگاه چه بوده است؟ آیا این شرکت در ابتدا در زمینه دیگری فعالیت میکرده و اخیرا به گروه دیگری از سهامداران با همان نام قبلی واگذار شده یا خیر؟

 • وسعت کارخانه

بررسی تعداد نفرات مشغول در کارخانه از کارگران گرفته تا کارمندان و مدیران. وسعت زمین و ساختمان و انبارهای کارخانه. تعداد نمایندگی ها در نقاط مختلف چین و یا دنیا. دفاتر فروش و خدمات پس از فروش. به طور کلی سهل الوصول بودن دسترسی به کارخانه و امکان تامین قطعات یدکی در آینده با توجه به نحوه طراحی و چیدمان بخش های مختلف فروش و خدمات پس از فروش. بررسی اعتبار گواهینامه های اخذ شده توسط کارخانه

 

 • امکانات کارخانه تولیدکننده

بررسی تجهیزات و ماشین آلات کارخانه. وجود امکانات تست و آزمایش قطعات پیش از نصب از موارد مهمی است که باید در سنجش اعتبار مورد بررسی قرار گیرد. بسیاری از کارخانجات به دلیل بی بهره بودن از امکانات تست و آزمایش هزینه های اضافی را به خریدار تحمیل میکنند.

 • صورت های مالی

اینکه کارخانه در سالهای گذشته از نظر سوددهی در چه وضعیتی بوده است. آیا گردش مالی کارخانه با رنج تولیدات هم خوانی دارد یا نه. به طور کلی وضعیت کارخانه رو به پیشرفت بوده یا به دلایلی در وضعیت مناسبی قرار ندارد

 

 • پرونده های دادگاهی

اینکه این کارخانه چه تعداد شکایت از مشتریان قبلی خود در دادگاه های چین داشته؟ در چه تعداد از این پرونده‌ها رای به نفع این کارخانه و در چه تعداد به ضرر آن صادر شده است. این امکان ملاک خوبی جهت ارزیابی رضایت مشتریان قبلی در اختیار شما قرار میدهد.

علاوه بر موارد فوق امکان نظارت و بازرسی در حین فرایند تولید تجهیزات و ادوات خط تولید و اشراف بر مباحث فنی و قراردادی در کنار تسلط به فنون مذاکره شانس موفقیت در خرید بهینه را به طرز چشمگیری افزایش میدهد.

 

خرید خط تولید از چین

خدمات خرید خط تولید از چین

 • ارایه خدمات سورسینگ

در صورتی که تولیدکننده خط تولید مورد نظر را نهایی نکرده اید این امکان برای شما مهیاست که از گزینه‌هایی که پس از انجام تحقیقات در چین معرفی می‌شود، کارخانه مورد نظر را انتخاب نمایید

 • هماهنگی بازدید از کارخانه

پس از نهایی شدن تولیدکنندگان جهت ارزیابی گزینه های معرفی شده امکان بازدید میدانی از امکانات تولید کننده و برگزاری جلسات با فروشنده فراهم می‌باشد

 • انتقال مفاهیم فنی

دغدغه‌ی بسیاری از کارفرمایان محترم، تناسب خط خریداری شده با فضای در نظر گرفته شده در سایت خودشان می‌باشد. شما از امکان همراهی یک مترجم مسلط به زبان چینی با اشراف به موارد فنی و درک مهندسی برخوردار خواهید بود.

 • بازرسی حین ساخت

در صورت نیاز امکان ارایه خدمات بازرسی در چین در حین ساخت خط تولید فراهم خواهد بود

 • نقل و انتقالات مالی

از گزینه های معرفی شده در خصوص نحوه‌ی پرداخت در چین و معرفی حساب می‌توانید استفاده نمایید

 • ارسال کالا

هماهنگی جهت پکینگ و بارگیری از مبدا تولید و انجام امور گمرکی در چین و ارسال به ایران

 • هماهنگی و همراهی در زمان نصب و راه اندازی خط تولید به همراه نفرات کارخانه و با حضور مترجم فنی چینی

 

تامین قطعات یدکی و پیگیری خدمات پس از فروش

 • یکی از موارد مهم که در قرارداد خرید هم به آن اشاره میشود تضمین تامین قطعات یدکی است که البته در مورد ایران با توجه به شرایط متغیر معمولا عملیاتی نمی‌شود. ارایه راهکارهایی در خصوص تسهیل در دسترس بودن قطعات یدکی در زمان نیاز و ارسال سریع در متن قرارداد از الزامات کار می‌باشد.

در خصوص تامین خط تولید صنایع بسته بندی، خط تولید کفپوش، خط تولید پمپ ، خط تولید شیرآلات صنعتی، خط تولید پیچ و مهره و سایر خطوط تولید تجربیاتی داشته ام که در صورت وجود فرصت در آینده اشاراتی به هر یک خواهم داشت.

پس از بررسی اعتبار یک فروشنده چینی و نهایی کردن تحقیقات نحوه تنظیم قرارداد از اهمیت بالای برخوردار است.

سعی میکنم در صورت امکان در مقالات آتی در خصوص نحوه تنظیم قرارداد با چینی ها و نکات مهم در تنظیم قرارداد مواردی را بیان کنم.

خرید خط تولید از چین

خرید خط تولید از چین

خرید خط تولید از چین

پیمایش به بالا