خرید جنس از چین

تامین اقلام خرد و ضروری از چین:

با توجه به تحریم های جدید امریکا و حذف تبادلات بین بانکی ایران با جهان خارج از جمله مسدود شدن حساب کونلون بانک و قطع ارتباط سوییفت عملا ورود کالاهای تجاری به بازار ایران اگر نه غیر ممکن، بسیار سخت شده است. در نتیجه ورود کالا و اقلام مصرفی به بازار ایران بسیار کند و حتی در مواردی قطع شده است. در نتیجه بسیاری از کارخانه ها یا واحدهای تولیدی و یا حتی واحدهای خدماتی و فروشندگان برای تامین اقلام کوچک مورد نیاز مانند روغن های مصرفی، قطعات دستگاه های صنعتی، قطعات مصرفی و کلیه اقلام ضروری که بدون آنها قسمتی از کار تعطیل و ضررهای عدم تامین بسیار بالا می باشد با مشکل روبرو می شوند.

با وجود مشکلات  بالا و در جهت رفع نیازهای مشتریان گرامی بر آن شدیم که با یافتن راهکارهایی هرچند با هزینه های تمام شده بالاتر نسبت به واردات به صورت عمده نیاز به کالاهای ضروری صنعتی و غیر صنعتی داخلی را برای مشتریان گرامی تامین کنیم تا شاید بتوانیم باری از روی دوش صنایع داخلی برداریم.

برای این منظور ما فلوچارتی از اقدامات و نقشه راهی از همکاری با مشتریان داخلی خود جهت راهنمایی به اطلاع می رسانیم:

 1. کمبود کالای های خاص:

وقتی شما به عنوان یک تولید کننده یا مصرف کننده کالای واسطه ای جنس یا اقلامی را نیاز دارید به دنبال تامین کالای مورد نیاز خود بر می آیید.

 1. جستجو در بازار داخلی:

راحت ترین راه تامین کالا از طریق جستجو در بازار داخلی و خرده فروش های داخلی است واگر کالا یا خدمات مورد نظر از بازار داخلی تامین شود قیمت تمام شده در بسیاری از موارد به مراتب پایین تر بوده و مشکل حل میشود. ولی مشکل از زمانی شروع می شود که در بازار داخلی کالای مورد نظر یافت نشود  و یا کیفیت کالاهای داخلی نیاز مشتری را مرتفع نکرده و موجب تحمیل هزینه‌های اضافی در آینده به مشتری ‌گردد.

 1. عدم امکان یافتن کالا از بازار ایران:

با توجه به تحریم های امریکا و عدم صادرات و واردات کالا و خدمات از مبادی رسمی و گمرکات ورود بسیاری از کالاهای مورد نیاز واسطه ای (بدین معنا که کالا ممکن است مصرف نهایی نشود ولی به واسطه این کالا ارزش افزوده ایجاد شود) بسیار کند و در مواردی قطع شده است. در نتیجه بسیاری از قالبها، مته ها، روغن های خاص، متعلقات گوشی‌های تلفن همراه و اقلام الکترونیکی و کالاهایی که به واسطه آنها صدها کارگر امرار معاش میکنند و اگر وارد کشور نشوند واحدهای تولیدی بسیاری از کار می افتند در بازار داخلی یافت نمی شود.

 1. اگر کالا یا خدمات مورد نیاز از طریق بازار داخلی تامین نشود معمولا و به درستی مشتری های گرامی اقدام به جستجوی اینترنتی جهت خرید کالا می نمایند. در مقاله‌های قبلی به تفصیل در مورد چگونگی ارزیابی تولیدکنندگان چینی و نحوه‌ی یافتن تولید کننده‌ی دست اول و معتبر توضیحاتی ارایه شده است. ضمن اینکه مضرات استفاده از یک تحقیق سطحی جهت خرید از اکانت‌های علی بابا که معمولا توسط واسطه‌ها و با هزینه‌ی به مراتب بالاتر ایجاد شده، توضیحاتی ارایه گردیده است.
 2. تجربه سالیان متمادی حضور در چین به عنوان مترجم، بازرس کالاهای صنعتی و مذاکره کننده با شرکت‌های مختلف جهت تنظیم قراردادهای حقوقی این امکان را برای من ایجاد کرده که بتوانم ارزیابی صحیحی از نحوه‌ی عملکرد، میزان اعتبار و کیفیت کالاهای تولیدکنندگان چینی داشته باشم. در وبسایت حاضر گوشه‌ای از فعالیت‌های این چند سال در دسترس مخاطبین محترم می‌باشد.
 1. راههای ارتباطی با بنده در یکی از پنجره های سایت موجود می باشد و شماره تلفن بنده در چین یا مهندس شیبانی در تهران (برای دوستانی که امکان تماس با چین را ندارند). البته از طریق واتساپ و ویچت هم می توانند با اضافه کردن شماره چین بنده تماس برقرار کنند.
 2. پس از برقراری تماس توسط مشتری گرامی ابتدا بنده در مورد مشخصات شرکت و زمینه های همکاری با ایشان صحبت کرده و مقدمه ای از رزومه کاری خود ارایه میدهم. پس از اعلام نیاز از طرف مشتری برای کالا یا خدماتی خاص بنده وقتی چند ساعه برای بررسی مورد کالا می گیرم.
 3. در این مرحله به بررسی امکان یا عدم امکان یافتن جنس و هزینه جستجو برای بنده می پردازم. قایل ذکر است که این هزینه هیچ ارتباطی به قیمت کالا ندارد. بلکه هزینه وقت و انرژی است که شخص بنده برای یافتن کالا و مشورت با مشتری در ادامه کار و ارسال پستی کالا اختصاص می دهم و قبل از هرگونه اقدامی دریافت خواهد شد. علت را در ادامه توضیح خواهم داد که در برخی از موارد با توجه به اینکه مشتری گرامی هیچ ایده ای نسبت به قیمت کالا و هزینه های ارسال ندارد، پس از مطلع شدن از هزینه های پروسه از خرید انصراف داده و در نتیجه به خود حق می دهد با توجه به اینکه خریدی انجام نشده است هزینه زمان و انرژی بنده را در این مدت پرداخت ننماید. برای اجتناب از این موارد بنده فارق از اینکه مشتری به خرید نهایی رسیده یا نه هزینه وقت و کار خود را پیش از شروع جستجو دریافت می کنم. در بعضی موارد دیده شده که مشتری اعلام می کند که سود به صورت درصد پس از خرید پرداخت می شود و حتی از هزینه روزانه پرداختی به شما هم بالاتر است. در این مورد هم بنده راهکار ارایه می کنم به این صورت که مشتری ایندا هزینه را پرداخت کنند در صورت انجام معامله هزینه ابتدایی کم می شود.
 4. در این مرحله هزینه های بررسی و تخمین زده شده به مشتری اعلام می گردد که مشتری بررسی های ابتدایی را انجام دهد.
 5. در صورت عدم تمایل مشتری به همکاری با هزینه های اینجانب همکاری در این مورد قطع شده و امیدوار به همکاری های آینده باقی می مانیم (البته بنده همیشه از همکاری های جمعی استقبال می کنم).
 6. در این مرحله با توافق بر هزینه کار و وقت بنده روزها کار برای پیدا کردن کارخانه یا نماینده شرکت (اگر جنس مورد نظر تولید چین نباشد) صرف شده و در این بین بنده با تماس با بالای ۵۰ شرکت مختلف اعم از تولید کننده یا کارخانه های مشابه ابتدا شناختی کلی از کالای مورد نیاز پیدا می کنم سپس با ایجاد رقابت بین کارخانه های مشابه سعی در پیدا کردن نقاط ضعف و قوت آنها شوم و در نهایت جند کارخانه با کیفیت های مختلف در ۳ سطح شرکت های بین المللی و شرکت های متوسط و شرکت های سطح پایین اقدام می کنم و در نهایت قیمتها را در اختیار مشتری قرار می دهم.
 7. در این مرحله با دریافت ایمیل مشتری یا از طریق واتساپ اطلاعات قیمتها را در اختیار مشتری قرار میدهم تا مشتری با آنالیز قیمتها و مشخصات فنی تصمیم به انتخاب بگیرد.
 8. در صورت راضی نبودن مشتری دوباره به مورد۱۱ بازگشته و جستجو را از نو شروع کرده و این چرخه را برای یافتن کالای مطلوب یا نهایتا رسیدن به این نتیجه که کالا با مشخصات مورد تقاضا یافت نمی شود ادامه میدهیم.
 9. در صورت رضایت مشتری از یکی از موارد پیشنهادی کار برای خرید را شروع می کنیم. بدین صورت که مشتری مبلغ مورد معامله را به صورت ریالی یا یوآنی به قیمت بازار آزاد یوآن به نفر ما در تهران تحویل می دهد و بنده اقدام به خرید می نمایم.
 10. راههای ارسال برای مشتری به ۳ صورت می باشد اگر وزن جنس زیر ۳۰ کیلوگرم باشد و مسافری از چین به شانگهای که با بنده دوست باشد در دسترس باشد بنده با هزینه کمتری از ایشان تقاضا می کنم که جنس را تا تهران به نماینده‌ی تیم ما رسانده و شما از ایشان تحویل بگیرید. این حالت بهترین و ارزانترین راهکار می باشد و در صورت امکان بنده از این راهکار استفاده می کنم زیرا احتمال گمرکی شدن کالا هم به حداقل می رسد و برای مشتری هم هزینه کمتری دارد.
 11. در صورتی که وزن جنس بین ۳۰ کیلو تا ۷۰ کیلو گرم باشد بهترین راهکار ارسال از طریق پست می باشد زیرا هزینه پایین تری دارد و سریعتر هم به دست مشتری می رسد ولی احتمال دریافت هزینه‌های گمرکی بیشتر می شود.
 12. در صورتی که وزن کالا بیشتر از ۷۰ کیلو گرم باشد تنها راه ارسال هوایی توسط کارگو میباشد و حتما کار گمرکی و مراحل ترخیص را هم دارد.

 

آنچه در بالا ذکر شد مقدمه ای برای همکاری در زمینه ارسال کالا و اقلام مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی می باشد و امیدوارم در این شرایط ویژه در پیدا کردن اقلام مورد نیاز صنعتی کمک کند.

نحوه اجرای فرایند کاری توسط ما را میتوانید در چارت زیر مشاهده نمائید.

پیمایش به بالا