خرید الکتوموتور از چین

در این چند روز که سرعت تغییر و تحولات در روابط مالی و تجاری ایران با دنیای خارج بسیار بالا بوده بنده درگیر بحث ارزیابی کارخانه های تولیدکننده‌ی الکتروموتور در چین بودم. یکی از مشتری های قدیمی که سالها با هم کار میکنیم  به چین آمده بودند و قصد خرید الکتروموتورهای توان بالا برای استفاده در تصفیه خانه‌های فاضلاب را داشتند.

البته در این گونه موارد بحث مترجمی زبان چینی هم وجود دارد ولی انقدر ما روابطمان پیچیده و گسترده شده که دیگر بحث ترجمه به حاشیه رفته و الان دیگر بحث همکاری برای خرید و کمک به صادرات در شرایط سخت کنونی مطرح است.

البته همانطور که می دانید تخصص اصلی بنده ولو و تجهیزات دوار است و در مورد تجهیزات برقی اطلاعات تخصصی خاصی ندارم به همین خاطر در بحث فنی احساس ضعف می کردم، البته در ادامه توضیح خواهم داد که این ضعف را چطور پوشش دادم.

خرید الکتروموتور از چین

در ابتدا قبل از اینکه دوستان ایرانی خریدار وارد شانگهای بشوند و از چند روز قبل تحقیقات آنلاین از منابع قابل اتکای چینی شروع کردم نه از سایت هایی مثل علی بابا که اعتباری به شرکت های ثبت شده نیست.

در این مورد بنده با بررسی وبسایت و تلفن زدن و ساعتها مصاحبه تلفنی با طرف کارخانه اقدام به ارزیابی اولیه کارخانه کردم، البته بنده این تجارب را با سالها بررسی کارخانه های ریز و درشت و احیانا شرکت های تقلبی انجام دادم. روی همین اصل اطلاعات قابل اتکایی در این زمینه دارم. خرید الکتروموتور از چین

در نتیجه پس از ارسال نقشه و اطلاعات فنی به کارخانه ها و ادعای توانایی تولید توسط آنها سعی در جدا کردن کارخانه ها بر اساس سال تاسیس، سرمایه اولیه شرکت و وسعت کارخانه و تعداد نیروی انسانی اداری و فنی کردم.

در این مورد به هیچ وجه بر اساس اطلاعات ادعایی کارخانه اقدام به انتخاب کارخانه نمی کنم. در این مورد بنده منابع قابل اتکای دولتی دارم که اطلاعات کارخانه ها را با روابط شخصی بدست می آورم. در این مورد برای بحث بازرسی از کارخانه ها بسته به زمانی که مشتری خریدار برای کار اختصاص می دهد. خرید الکتروموتور از چین

بین ۶ الی ۹ کارخانه در ۳ سایز مختلف برای بازدید انتخاب می کنم. به طور مثال اگر وقت خریدار محدود باشد ۲ کارخانه از بین کارخانه های کوچک، ۲ کارخانه از کارخانه های با اندازه متوسط و ۲ کارخانه از میان کارخانه های بزرگ و بین المللی انتخاب می کنم که معمولا بازرگانی بین المللی دارند.

سپس با ساختن یک فایل اکسل و جدول زمانبندی با توجه به وقت مشتری و مسافت رسیدن به کارخانه ها یک مسیر سفر تعیین کردم و با هماهنگی با کار نفر مدیر فروش کارخانه ها زمان بازدید را مشخص کردم.

خرید الکتروموتور صنعتی از چین

بعد از اینکه خریدار ایرانی بلیط پرواز را برای بنده ارسال کرد با رفتن به فرودگاه به اتفاق همدیگر برنامه سفر را آغاز کردیم. در بیشتر موارد کارخانه های نزدیک تر برای سوار کردن به فرودگاه می آیند و به اتفاق نفر کارخانه در محل بازدید حاضر می شویم در این مورد هم همین طور بود و کارخانه همکاری های لازم را داشتند. در محل کارخانه یک سری از المان ها بسیار تعیین کننده می باشد.

البته بیشتر این المان ها به زبان چینی می باشد. علت این موضوع این است که معمولا کارخانه ها فضا و شرایط را برای مشتری بین المللی به طوری فراهم می کنند که اصلا شکی نبرند ولی در مورد بنده که مسلط به خواندن و نوشتن می باشم راست آزمایی بسیار ساده می باشد. خرید الکتروموتور از چین

به طور مثال شما فرض کنید یک شرکت واسط ادعا کند که صاحب کارخانه است در این مورد فریب یک مشتری ایرانی که به نوشته ها و زبان چینی مسلط نمی باشد بسیار ساده است. زیرا اضافه کردن چند نوشته ساده به زبان انگلیسی برای شرکت واسط بسیار ساده می باشد. البته هیچ مشتری دوست ندارد که با شرکت واسط و دلال وارد معامله شود و ترجیح می دهد که با خود کارخانه کار کند در نتیجه پیدا کردن شرکت اصلی صاحب کارخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خ


از موارد مهم دیگر در ارزیابی شرکت های صنعتی ارزیابی آزمایشگاه و کنترل کیفیت می باشد. در مورد تجهیزات آزمایشگاهی بحث کالیبره بودن و بروز بودن تاریخ کالیبراسیون بسیار مهم می باشد.

یکی دیگر از مواردی که بسیار مهم می باشد بررسی این مساله است که در صورتی که یک مورد از موارد و تولیدات در حین بازرسی ریجکت شد روش اصلاح و یا احیانا مردود کردن محصول یا قطعه چگونه است؟؟؟!!! بررسی دستگاه های کارخانه و متناسب بودن با محصول مورد تقاضا بسیار مهم می باشد.

به طور مثال در بعضی از کارخانه های موتور سازی کارخانه دستگاه های تولیدی را دارا می باشند ولی برای ابعاد یزرگ یا توان های بزرگ دستگاه های مناسب را ندارد و در نتیجه باید در انتخاب کارخانه متناسب با سفارش مورد تقاضا دقت شود و متناسب با تقاضای مشتری کارخانه مناسب انتخاب شود. در این مورد هم مطابق با سفارش مشتری و با توجه به جنس خریداری شده این موارد و موارد دیگر لحاظ گردید و بررسی های لازم انجام شد.

در نهایت با بررسی این ۶ کارخانه و دریافت ۶ قیمت مختلف از آنها (۲ قیمت از کارخانه های کوچک، ۲ قیمت کارخانه های متوسط و ۲ قیمت کارخانه های بزرگ) ۳ عدد از این کارخانه ها را برای بررسی نهایی انتخاب کرده ملاک انتخاب هم بر اساس فاکتورهای مختلفی چون واقعی بودن کارخانه، نبودن دلال و واسط ها، مجهز بودن دستگاههای تست و در کل کیفیت مطلوب، مشاهده حداقلی از محصولات مشابه و وارد فاز نهایی انتخاب از بین ۳ قیمت پایین، متوسط و بالا قرار دادیم.خرید الکتروموتور از چین

خرید الکتروموتور از چین


طبیعی است که کارخانه با قیمت پایین تر مساحت کوچکتر و تعداد کارگرهای کمتری دارد و البته از نظر ارتباطی و تماس معمولا بیشتر دچار مشکل خواهیم شد زیرا بیشتر مشتری های اینگونه کارخانه ها شرکت های داخلی می باشند نه شرکت های بین المللی که نیاز به ارتباط به زبان انگلیسی دارند و البته از نظر فنی باید بیشتر دقت کرد در غیر صورت ممکن است که در زمینه کیفیت دچار مشکل شویم.خرید الکتروموتور از چین

در مورد قیمت بالا هم با توجه به شرایط اقتصادی بودن پروژه و قیمت ها معمولا مقرون به صرفه نمی باشد. البته کیفیت قابل اتکاتر می باشد. ولی معمولا شرکتهایی که بنده مد نظر می گیرم از بین شرکتهای متوسط می باشد. به این خاطر که هم قیمت ها قابل بررسی تر و هم کیفیت قابل کنترل تر می باشد.

خرید الکتروموتور  توان بالا از چین

در مرحله نهایی وارد فاز بازی کردن و ایجاد رقابت بین این ۳ شرکت از ۳ سطح مختلف می شویم. معمولا بنده در این موارد با مشورت خریدار وارد همکاری با یکی از شرکت ها که معمولا شرکت قیمت متوسط می شوم و از ۲ شرکت قیمت بالا و قیمت پایین برای تاثیر گذاری روی کارخانه قیمت متوسط انتخابی می شوم. مثلا قیمت کارخانه ارزانتر را به کارخانه سطح متوسط ارسال می کنم و با گرفتن فیدبک از آنها ایرادهای مختلف این سه شرکت و نقایص فنی تشخیص داده می شود.

در واقع با ایجاد رقابت این شرکتها داشته های خود و نقایص دیگران را یادآور می شوند. به این ترتیب با تغییر موارد درخواستی بر اساس اطلاعات دریافتی از این ۳ کارخانه به اردر و سازنده مناسب می رسیم. در مورد این موتورها هم وضع به همین منوال بود به قدری بین این ۳ کارخانه رقابت ایجاد کردیم که در نهایت این ۳ شرکت فقط سعی داشتند ایرادها و معایب همدیگر را بزرگنمایی کنند.

البته در بحث خرید تکنیک های ارزیابی و مذاکره با چینی ها به قدری گسترده است که در این مطلب مجال بررسی نیست و نیاز به مقالات جداگانه دارد که در آینده مجددا بررسی خواهد شد.

پیمایش به بالا