در طول مدتی که به عنوان سورسینگ کالا تحقیقات تکمیلی را برای مشتریان محترم انجام میدهم به مرور سایر مشکلات و نگرانی‌های آنها هم به طریقی به من منتقل می‌شود. بی‌تردید یکی از سخت‌ترین شرایط کاری در حال حاضر برای تولیدکنندگان و بازرگانان داخل ایران علاوه بر پیدا کردن تولیدکننده مناسب، نقل و انتقالات مالی و پس از آن حمل و در نهایت ترخیص کالا از گمرکات ایران می‌باشد.

به هر حال امکان تنها گذاشتن مشتری و بی پاسخ گذاشتن سایر خدماتی که به آن نیاز دارد منطقی نخواهد بود چرا که در صورت عدم اتصال تک تک حلقه های زنجیره‌ی نیازها، عملا کاری انجام نگرفته و کالا به دست مشتری نخواهد رسید.

لذا با توجه به شرایط و مسایل و مشکلات موجود، در مجموعه با تمرکز بیشتر به بحث حل مشکلات دیگر پرداختیم. در ابتدا بحث سورسینگ برای مشتریان انجام میگیرد و پس از تایید نهایی و ارسال نمونه یا گزارشات فنی وارد مرحله عقد قرارداد با فروشنده میشویم. عملا خدمات سورسینگ در این مرحله به پایان رسیده و در این قسمت تنظیم قرارداد مشتریان با رعایت حق و حقوق قانونی آنها بیشترین اهمیت را دارد. در مرحله بعد نقل و انتقالات مالی است که با توجه به وضعیت کشورمان و همچینین قوانین و مقرارات در چین، حتما این اقدام باید با علم کامل به نحوه تحویل کالا و مفاد قرارداد صورت پذیرد تا از تحمیل هزینه های اضافی در آینده به مشتری اجتناب گردد. ارایه مشاوره در خصوص نقل و انتقال مالی و نحوه تنظیم قرارداد برای مشتریان محترم که در بحث سورینگ به آنها خدماتی ارایه گردیده انجام میشود. تک تک بندهای مدارک صادر شده به دقت توسط کارشناسان این مجموعه بررسی میشود.

سورسینگ کالا

نقل و انتقالات مالی:

یکی از مباحث مهم در مجموعه واردات کالا بحث نحوه انتقال وجه و حواله ارزی به فروشنده میباشد. تنوع کالاها از لحاظ ارزش و حجم و قوانین متفاوت فروشندگان باعث میشود در هر مورد با دقت نحوه پرداختی ملاک عمل قرار گیرد که در ادامه هزینه های اضافی به خریدار تحمیل نگردد. به عنوان مثال برخی فروشندگان دریافت وجه را فقط از مبادی خارج از چین میپذیرند و از پذیرش حواله یوان معذورند و گاها مشتری بدون توجه به این موضوع اقدام به انتقال وجه نموده که در پایان با افزایش هزینه های درخواستی فروشنده مواجه خواهد شد. لذا در هر مورد کلیه امور مربوط به نقل و انتقال مالی باید با فروشنده به صورت شفاف نهایی گردد.

مورد بعدی در خصوص فروشندگانی است که کالا را فقط به مبدایی ارسال میکنند که وجه از آنجا انتقال داده شده است. عدم آشنایی با این موارد علاوه بر بالا بردن هزینه ها، زمان زیادی هم از دو طرف گرفته و نهایتا کار با اصطکاک طرفین و نارضایتی‌ها به صورت بهینه انجام نخواهد گرفت.

در هر صورت با توجه به تجربیات گذشته و تنوع ترم های خرید و حمل برای کلیه موارد فوق راه حل‌هایی وجود دارد که قبل از هرگونه انتقال وجه بین طرفین مطرح و نهایی شده و سپس پرداخت انجام میگیرد.

بازرسی کالا در مبدا:

این مورد هم با توجه به درخواست مشتریان و میزان حساسیت روی کالا مطابق نظر کارفرما به صورت بازرسی کالا حین ساخت و بازرسی پیش از حمل انجام می‌پذیرد. در خصوص اهمیت این نوع بازرسی در مقالات قبلی توضیحاتی ارایه گردیه است.

حمل و نقل کالا:

در خصوص حمل هم با توجه به مشخص شدن حمل اعم از حمل دریایی و یا حمل هوایی برای بارهای کانتینری و یا خرد بار قیمتهای رقابتی به مشتریان محترم پیشنهاد میگردد. بسیاری مواقع کالایی میتواند به عنوان خرده بار و بر اساس حجم، قیمت حمل دریافت کند ولی بسیاری از واسطه‌ها با توجه به عدم آشنایی مشتریان هزینه یک کانتینر کامل را از مشتری دریافت میکنند که این مورد به گونه‌ای اجحاف در حق مشتریان است.

ترخیص کالا

یکی از گلوگاه های اصلی واردات کالا به ایران بحث ترخیص کالا است. در حال حاضر شرایط ترخیص کالا با توجه به وضعیت بازار ارز و با سیاست های دولت کمی سخت تر و محدودتر از گذشته شده است. علیرغم این شرایط کماکان امکان ترخیص کالا برای بسیاری ازکالاها میسر است. در این شرایط پس از دریافت اطلاعات کالا کارشناسان این مجموعه امکان ترخیص کالا را بررسی نموده و در صورت توانایی به مشتری هزینه اعلام میگردد.

با توجه به توضیحات فوق نیازهای مشتریان محترم در امر واردات کالا از چین در بخش های سورسینگ، بازرسی کالا در مبدا، نقل و انتقالات مالی، حمل و نهایتا ترخیص کالا در قالب یک پکیج از ابتدا تا انتها توسط این مجموعه قابلیت انجام را دارد. امیدواریم در این شرایط با ارایه خدمات با کیفیت و سرعت عمل در انجام فعالیت ها ضمن برآورده کردن نیازهای مشتریان رضایت آنها را جلب نموده و بتوانیم گامی هرچند کوچک در جهت گردش چرخ کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی و سایر تامین کنندگان وفعالان بخش‌های مختلف صنعت برداریم.

پیمایش به بالا